+48 509 155 792 (info: po polsku, по-русски, in English) info@sbkschool.pl

jonathan_rea_23Jonathan Rea o treningu i szkoleniach dla uczestników California Superbike School Przy okazji ostatniej rundy World Superbike w Brnie dzięki uprzejmości firmy Castrol, partnera polskiej edycji California Superbike School, mogliśmy zamienić kilka zdań z Jonathanem Rea na temat treningu motocyklowego i jego przygotowań do zawodów. Jak zawodnik ze ścisłej czołówki Mistrzostw Świata ocenia znaczenie profesjonalnego treningu? Zapraszamy do krótkiej rozmowy z zawodnikiem ekipy Castrol Honda.

John, jaka jest różnica pomiędzy dokonywaniem postępów w sportach motorowych samodzielnie i pod okiem profesjonalnych trenerów? Jak profesjonalna kadra szkoleniowa wpływa na kierowców, czy to w ogóle ma znaczenie?

J.R.: Jeśli chodzi o mnie, ja sam jestem dostatecznie mocno zmotywowany do podnoszenia moich umiejętności, ale z pewnością profesjonalna opieka bardzo pomaga, szczególnie w pierwszych etapach przygody z jakimkolwiek sportem. Odnosi się to zarówno do techniki jazdy, jak i do profesjonalnego przygotowania kondycyjnego. Pracując z profesjonalistą ograniczasz ryzyko kontuzji i twoje postępy są najbardziej efektywne.

Jak do zawodów przygotowują się profesjonalni kierowcy, tacy jak Ty?

J.R.: Spędzam dużo czasu na rowerze, zarówno na Isle of Man jak również poza sezonem w Australii. Miałem to szczęście, że mogłem pracować z kilkoma zawodowymi kolarzami, co niesamowicie podniosło wydolność mojego organizmu. Poza tym moim hobby jest motocross, który bardzo pomógł mi z uporaniem się problemu pompowania ramion, ale jest też świetnym ćwiczeniem ogólnym i bardzo go lubię. Ponadto lubię ogólne ćwiczenia na siłowni które kończę sesją w saunie. To pomaga mi utrzymać wytrzymałość i zwinność na motocyklu. Szkolenie motocyklowe pod okiem profesjonalistów bywa kosztowne.

Czy to dobrze wydane pieniądze?

J.R.: Dla mnie jako dla zawodowego wyczynowego kierowcy szkolenie i podnoszenie umiejętności jest częścią mojej pracy. Wszystkie dobre szkolenia są zatem jak najbardziej warte wydania na nie pieniędzy. Szczególnie dotyczy to kierowców jeżdżących rekreacyjnie po torze, a także ambitnych początkujących sportowców. Czas spędzony na torze pod okiem profesjonalistów jest po prostu bezcenny, bo wydatnie poprawia umiejętności jeździeckie i rzemiosło wyścigowe.

Jak wybrać dobrą motocyklową szkołę?

J.R.: Wysokie koszty uprawiania sportów motorowych i ograniczony czas jaki możemy spędzać na motocyklu sprawiają, że jeśli już decydujemy się na szkołę – warto wybierać te najlepsze. W innym wypadku narażamy się na bezproduktywne tracenie czasu i pieniędzy. Jeśli jesteśmy nastawieni konkretnie na podnoszenie umiejętności wyścigowych, wtedy konieczne jest szukanie trenerów grubego kalibru, najlepiej z solidnym doświadczeniem wyścigowym.

John, dziękujemy za rozmowę!

J.R.: Dziękuję!